Pierwszy września to dzień chyba wszystkim kojarzący się z rozpoczęciem roku szkolnego, nawet jeśli szkolny etap ma się dawno za sobą. Żeby edukacyjnej tradycji stało się zadość przedstawiamy Wam kolejny wpis z cyklu „słowniczek weterynaryjny”. Poruszamy temat oddechu i wyjaśniamy co oznaczają skomplikowane słówka: APNOE, BRADYPNOE, TACHYPNOE, ORTHOPNOE.
APNOE to po łacinie BEZDECH, czyli zanik przepływu powietrza przez drogi oddechowe. W czasie bezdechu zatrzymaniu ulega praca mięśni oddechowych, nie zmienia się objętość płuc, ale na poziomie tkankowym dalej zachodzi oddychanie i wymiana gazowa. Bezdech senny, znany głównie z medycyny ludzkiej, może występować także u zwierząt.
BRADYPNOE to spowolnienie oddechów, a jego przyczyną może być wzrost ciśnienia w mózgu, śpiączka czy mocznica.
TACHYPNOE, czyli odwrotność do słówka wyżej, to przyspieszony oddech. Może kojarzyć się z tachaniem czegoś, więc wyobraźcie sobie, że tachacie dwie wielkie torby z zakupami po schodach na dziesiąte piętro. Jak już dotrzecie do celu, to z pewnością będzie towarzyszyć Wam tachypnoe. Będzie to wtedy fizjologiczna zmiana, która poza występowaniem po wysiłku fizycznym, może pojawiać się przy pracy, zdenerwowaniu lub bólu. Wasze zwierzaki szybciej oddychać mogą chociażby podczas wizyty u lekarza weterynarii (np. ze stresu).
ORTHOPNOE to duszność, czyli utrudnione oddychanie, ale tylko wtedy gdy zwierzę leży. Przyjmuje ono charakterystyczną postawę: ma wyprostowaną głowę i szyję oraz odwiedzione stawy łokciowe. Orthopnoe może być związana m.in. z odmą opłucnową i obrzękiem płuc.
By określić czy częstość oddechów zwierzęcia jest prawidłowa należy znać jej fizjologiczne wartości: u kota to 20-40 oddechów/min, u psa 15-30 odd./min, u kawii domowej 100-150 odd./min, a u szynszyli 40-120 odd./min.
Dodaj komentarz