W „słowniczku weterynaryjnym” tłumaczymy Wam medyczne słowa i wyrażenia. Zaburzenia lękowe stanowią jeden z najczęściej występujących problemów behawioralnych u psów i kotów, a w języku polskim często używa się słów „strach” i „lęk” wymiennie. Mimo podobnych objawów, nie są to tożsame pojęcia.
„Strach” i „lęk” są naturalnymi reakcjami na zagrożenie – stanowią mechanizm obronny, który jest niezbędny do przeżycia. Różnica polega na tym, że strach jest ściśle związany z bodźcem zagrażającym (stanowiącym realne zagrożenie), a lęk powstaje w odpowiedzi na bodziec, który może, ale nie musi być określony. Jest to przewidywanie nadchodzącego niebezpieczeństwa, a więc wyobrażenie. Można go definiować także jako nieuzasadniony, nadmierny strach lub taki, który nie znalazł ujścia.
Jeszcze innym pojęciem jest „fobia”. Prowadzi do niej nawracający i przedłużony lęk, który nie ma funkcji adaptacyjnych i przeszkadza w normalnym funkcjonowaniu.
Strach wywołujący automatyczną, niewymagającą udziału świadomości reakcję bardzo łatwo podlega warunkowaniu: bodziec neutralny (np. wiatr) skojarzony wcześniej z bodźcem awersyjnym (np. wybuchem fajerwerków) nabiera jego cech i zyskuje zdolność wywoływania strachu wraz z jego fizjologicznymi następstwami. Kluczową rolę w odpowiedzi na bodźce wyzwalające strach odgrywa ciało migdałowate.
W przypadku kotów terapia behawioralna obejmuje:
- modyfikację środowiska,
- zminimalizowanie działania bodźca poprzez umożliwienie ucieczki oraz ukrycia się (nie należy wyciągać kota z jego schronienia, tylko pozwolić mu na samodzielną ocenę sytuacji i wyjście, gdy poczuje się bezpiecznie),
- budowę poczucia pewności siebie i poprawę nastroju poprzez umożliwienie odnoszenia sukcesów łowieckich w zabawie w polowanie,
- zapewnienie możliwości realizacji naturalnych zachowań i potrzeb.
W przypadku psów terapia behawioralna polega na:
- zbudowaniu relacji opartej na zaufaniu do opiekuna,
- nauczeniu psa korzystania ze strategii radzenia sobie,
- pracy nad budowaniem pewności siebie,
- odwrażliwianiu.
Dodaj komentarz