Dzisiejszy „słowniczek weterynaryjny” dedykujemy tematowi… skóry, a raczej świądowi, liszajcom i zliszajowaceniu z nią związanymi.
ŚWIĄD jest charakterystycznym odczuciem, w zasadzie tylko dla skóry, które pobudza zwierzaka do ocierania, drapania i gryzienia się. Częste przyczyny świądu to między innymi pasożyty zewnętrzne (np. pchły, wszoły, świerzbowce), choroby skóry (np. egzema), czynniki hormonalne, neurogenne i toksyczne. Odczucie to jest uwarunkowane podprogowym drażnieniem wolnych zakończeń nerwów przez hormony tkankowe (takich jak histydyna, histamina).
Nie mogąc znieść uporczywego świądu zwierzęta drapią się, przez co uszkadzają powierzchnię skóry. Jeżeli świąd wywołuje wiele czynników, to pozbycie się jednego z nich nie przyniesie zwierzakowi ulgi.
LISZAJCE stanowią gęsto leżące obok siebie na skórze pęcherzyki ropne, czyli średnio uwypuklone, kuliste jamy w obrębie naskórka, wypełnione ropną zawartością.
ZLISZAJOWACENIE (LICHENIZACJA) to pogrubienie fragmentów naskórka i zwiększenie jego szorstkości, często na tle zapalnym (np. w wyniku kontaktowego zapalenia skóry).
Dodaj komentarz