Regurgitacja wydaje się mało popularnym słowem, oznaczającym ulewanie i znacznie różniącym się od definicji wymiotów. W „słowniczku weterynaryjnym” wyjaśniamy, czym różnią się te czynności.
REGURGITACJA to bierne, wsteczne opróżnianie zawartości przełyku (z niestrawionego pokarmu, płynów, śliny), zazwyczaj odbywające się przez jamę gębową. Znana jest też pod nazwą ulewanie i określa także fizjologiczną czynność występującą u niemowląt.
Objaw ten jest następstwem niedostatecznego oddzielenia części gębowej gardła od jamy gębowej podczas aktu połykania. Podczas połykania tchawica zamykana jest przez nagłośnię, jama gardłowa zaś zamyka się w wyniku uniesienia grzbietu języka i uwypuklenia ściany gardła, a także uniesienia żagielka podniebiennego w kierunku jamy nosowej. Inaczej jest jeśli pojawi się tam wolna przestrzeń. Na zdjęciu znajdziecie schemat krzyżowania się dróg pokarmowych i oddechowych.

Regurgitacja jest mimowolna, nie towarzyszą jej skurcze tłoczni brzusznej i może wystąpić bezpośrednio po pobraniu pokarmu, ale również z kilkugodzinnym opóźnieniem.
Czym w takim razie są WYMIOTY?
To niefizjologiczne opróżnianie zawartości żołądka i ewentualnie jelit w następstwie fali antyperystaltycznej, koordynowane przez ośrodek wymiotny w rdzeniu przedłużonym. Wymioty są poprzedzone nudnościami, ślinieniem, potami i zwolnieniem akcji serca. Wyróżniamy wymioty ośrodkowe (wywołane przez podrażnienie ośrodka w mózgu w następstwie chorób mózgu lub działania substancji, np. apomorfiny u psa, ksylazyny u kota) lub odruchowe (przy bodźcach z narządów, np. żołądka).
Chociaż najczęściej odbywają się przez jamę gębową, to papka pokarmowa może również wypływać przez otwory nosowe. W odróżnieniu od regurgitacji i zatkania przełyku wypływający podczas wymiotowania pokarm jest strawiony i ma kwaśny zapach. Jeśli żołądek jest pusty zwierzęta wymiotują białym śluzem.
Na początku stają się lekko niespokojne, następuje u nich wzmożone ślinienie. Psy i koty wyciągają głowę, zbliżają ją do ziemi i po kilku skurczach tłoczących przepony i mięśni brzucha dochodzi u nich do usunięcia wymiotowanej treści przez otwartą jamę gębową.
Dodaj komentarz